a magyar stílus megalkotója
Borsody László – a kardvívás géniusza
A Borsody rendszer
fél évszázadig legyőzhetetlen
Vívómesteri pályafutása során 18 olimpiai és világbajnokot, 15 Európa-bajnokot, 8 katonatiszti Európa-bajnokot és 103 magyar bajnokot segített hozzá a győzelemhez, nevelt fel. A vívómesterek egész generációját is képezte, akik folytatták munkáját.
Ő volt a híres Borsody- rendszer, a modern magyar stílus megalkotója.
Mi volt a Borsodi-iskola lényege?
– A tempó és a taktika, melyet közvetlen módon át lehet adni, de ezt oktatni megtanulni – már a nehezebb feladatok közé számított. A tanítvány részéről sem volt éppen könnyű, hiszen nem mindenki rendelkezett olyan tempóérzékkel, s taktikai érettséggel, hogy a mester elképzeléseit magáéva tudja tenni. De a Borsodi-tanítványok megfeleltek ennek a követelménynek, talán a vonzás-kiválasztás is közrejátszott ebben. Sőt, bizonyos vagyok benne! Azok a versenyzők ugyanis, akik nem passzoltak hozzá, el is mentek tőle. De sokan közülük csak Borsodi által válhattak igazán naggyá. A Borsodi-tanítványok között ugyanis olyanok is akadtak, akik nem a klasszikus technika szerint vívtak, ilyen vívó Santelli vagy Gerentsér kezében semmi sem lett volna, de Borsodinál vívó lett, s nem is akármilyen!.
Bay Béla
Borsody László
A Ludovika fővívómestere
1878. szeptember 6-án született a Pest megyei Farmoson. Családja 1895-ben költözött Budapestre. A fiatal László itt tanulta meg a vívás alapjait. Olyan kiváló mestereknél tanult, mint Virginio Giroldini, Rákossy Gyula és Robelly Jenő. Joghallgatóként élete első párbaját vívta, legyőzve egy Bibó nevű férfit, amiért kizárták az egyetemről.
Így került a hadseregbe. Gyuláról besorozták a Magyar Királyi Honvédség 2. gyalogezredébe, ahonnan – kiváló vívóként – a bécsújhelyi Osztrák-Magyar Honvéd Vívómesterek és Tornatanárok Intézetébe küldték.
A Bécsújhelyen töltött évek meghatározták további karrierjét. Itt találkozott a korszak egyik legnagyobb kardforgatójával, Milan Neralics-szal, aki gyorsan felfedezte Borsody tehetségét, és asszisztensévé nevezte ki. 1904-ben visszatért Bécsújhelyre, ahol egy speciális tanfolyamon mélyítette el tudását. Azon kevés magyar katonák egyike volt, akik kiváló osztályzatot kaptak, és 1905 szeptemberében József főherceg fiának, Franciszek Józsefnek vívótanárává nevezte ki.
Abban az időben a katonai világban szakadék volt a nem megbízott tisztek és a tisztek között. Borsody szegénysége miatt nem megbízott tiszt volt. A bécsújhelyi diploma megszerzése után nem kapott vívódiplomát, mint a tisztek, hanem csak a vívósegéd címet. Ezután Ludwika császárné katonai akadémiájára, a vívótanári testületbe került, ahol Leszák Károly fővívómester asszisztenseként elismerést szerzett és egyre komolyabb feladatokat kapott.
Az 1906-os országos katonai vívóversenyen Borsody bejutott a döntőbe, ami nem volt könnyű feladat a Monarchia hadseregében szolgáló magyar tiszt számára. A fóliaversenyt nagy különbséggel nyerte meg, és a döntőben olyan show-t adott, hogy a közönség álló ovációt adott neki. Ferenc József, aki jelen volt, el volt ragadtatva kiváló teljesítményétől. Egy héttel később Louise császárné katonai akadémiájának parancsnoka elolvasta a császári rendet az egész akadémiai közösség előtt, amelyben második osztályú kerítésmesternek nevezték ki.
Idővel előadóként, majd vívómesterként kezdett dolgozni, a második osztály első osztályában, majd néhány év után az első osztályban. Ez kéz a kézben járt a katonai rangokkal: másodhadnagy – kardforgatóként, hadnagy – első osztályú vívómesterként, és százados, amikor fővívómester lett.
Borsody minden évben nagyon elkötelezett volt a tisztjelöltek oktatásában, tanítványai kivétel nélkül kedvelték őt, és felettesei évről évre egyre jobban értékelték szakmai és pedagógiai tevékenységét. Amikor 1914-ben kitört az első világháború, Borsody önként jelentkezett a frontra. Ez az élmény erős hatással volt a pszichéjére.
A háború 1920-as elvesztése után a Hadügyminisztérium létrehozta a Magyar Királyi Honvédség vívó- és testnevelő tanfolyamát okleveles katonai sporttanárok képzése céljából, de a trianoni békeszerződés a tanfolyam feloszlatásához vezetett. Csak öt évvel később, 1925-ben hozták létre a Magyar Királyi Vitatanári Tanfolyamot
, amelyben Borsody volt a vívómester. Borsodyt őrnaggyá léptették elő, miközben megkapta a tanfolyam igazgatóhelyettesi pozícióját. Az ott tanító tisztek célja a magyar szablya pompájának helyreállítása volt. Nehéz körülmények között, szűk és rosszul felszerelt szobákban tették.Borsody László, kardfüggöny
Több száz tanítványt nevelt ki, köztük sok bajnokot, akik felmásztak a világ sportjának csúcsára. Tették ezt azokban az években, amikor az első világháborúban elvesztett országok sokkal rosszabb helyzetből indultak. Borsody vezetésével azonban a magyar szablya ismét a hódítás útjára lépett Európában. A magyar vívómodelleket Franciaországban, Finnországban, Svédországban, Dániában és Belgiumban kellett másolni. Ezeknek az országoknak a tisztjei vívóképzést kértek Borsodytól. Lengyelország sem volt kivétel. 1928-tól Szombathely Béla közvetítésével a legjobb lengyel vívók vettek részt a Borsody által vezetett mesterkurzuson.
1932-ben megalakult a Toldi Miklós Királyi Magyar Katonai Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet, amely nagyon gyorsan Európa legmodernebb és legjobban felszerelt katonai testnevelési intézményévé vált. Itt végre méltó helyet kapott a vívás tanítása. A korszak legkiválóbb mestereinek és szakembereinek tanári kara között volt természetesen Borosody László is, aki napi négy órában tanított kardvívást. A képzést a pontosság szigorú betartásával és katonai rendben végezték.
Borsody az évek során szerzett tapasztalatait egy róla elnevezett rendszerbe gyűjtötte. Ezt a tudást fokozatosan és folyamatosan továbbadta tanítványainak, akik feltétel nélkül bíztak benne. Mi lehetne jobb bizonyíték arra, hogy Borsody módszere egyedülálló és értékes, ha nem az, hogy rövid idő alatt egy sereg jól képzett katonai kardforgatót nevelt fel?
1936-ban nyugdíjba vonult, a Toldi Miklós Intézet vívómesteri székében Borsody egyik legjobb tanítványa, Szűts János követte, aki jól ismerte Borsody tanítási módszertanát. 1939. január 25-én Fő utcai lakásában pisztolyt szegezett magára, az új magyar kardvívás legnagyobb géniusza vele ment a sírba. Temetésén, amelyen az egész magyar vívóközösség részt vett, Dr. Vangel Gyula, a Magyar Atlétikai Club elnökségi tagja a következő szavakkal búcsúzott a legendás bajnoktól: „Hisszük, hogy amint a tél után jön a tavasz, úgy az Ön távozása után a sport dicsőséges virágai is virágozni fognak. A szablya kiesett a kezedből. Örökre elbúcsúzunk tőled, Laci testvér. Isten legyen veletek!”
És valóban így is lett. Tanítványai mesterük halála után páratlan dolgokat vittek véghez szerte a világon a Borsody rendszer használatával. A magyar sportban, sem előtte, sem utána, senki nem tudott ilyen eredményeket felmutatni.
Magyar Királyi Toldi Miklós Honvéd- és Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet
A legendás SPOTI
A vívás fejlődésének utolsó állomása, amelyet az órákon tanítunk, a 20. század elején Budapesten működő Toldi Miklós Intézetben kidolgozott módszertan volt. Az intézet fő vívómestere és az abban alkalmazott tanítási módszer szerzője a kard géniuszaként ismert híres vívómester, Borsody László volt. 15 olimpiai bajnokot, 15 világbajnokot és 13 Európa-bajnokot, valamint vívómesterek egész generációját nevelte fel, akik aztán folytatták munkáját. Európa minden tájáról – m.in Olaszországból, Franciaországból, Németországból – érkeztek vívók budapesti vívócsarnokába, hogy leckéket kérjenek a mestertől. Köztük voltak lengyelek is, akik az ő felügyelete alatt képzettek. Kazimierz Laskowski, Tadeusz Friedrich, Władysław Dobrowolski, m.in, Borsody-tól tanultak.
A Toldi Miklós Intézet rangos magyar vívó- és sportiskola volt a 20. század elején. Csak olyan katonai személyzet tanulhatott az intézetben, aki megfelelt az iskola nagyon magas felvételi követelményeinek. A tanári kar tagjai között voltak a legjobb magyar sportolók – sportolók, úszók, lovasok. Az intézet legnagyobb büszkesége azonban a kerítés volt. Bár a kardforgatóknak három alapvető fegyvert tanítottak, azaz a fóliát, a kardot és a szablyát, az utóbbi határozottan a vezető fegyver volt. Borsody László tanította, aki a vívómester volt. Nemcsak tanár volt, hanem mindenekelőtt a vívási technikák kutatója. Kutatómunkája eredményeként kifejlesztett egy rendkívül hatékony és ugyanakkor egyszerű vívórendszert, amelyet később modern magyar stílusnak neveztek el.
Tanítványai között számos kiváló vívómester és vívó volt, mint
- Szűcs János, Kevey János, Jekelfalssy Piller György, Alpár Gyula, Balogh Béla , Berczelly Tibor, Kovács Pál, Márki Ferenc, Somos Béla, Teresyánszky Ödön, Vass Imre
Magyar Királyi Toldi Miklós Honvéd- és Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet hivatalos indulója. Zeneszerző: Szigethy Sándor törzskarnagy
Magyar Szablyavívó Iskola
Vívás vidéken és külföldön
Pécs, Szolnok, Debrecen
Székesfehérvár, Kecskemét
Nyíregyháza, Szeged, Miskolc, Magyaróvár
Békéscsaba, Nagykanizsa
Keszthely, Zalaegerszeg
Szentes
LENGYELORSZÁG
ERDÉLY
A legtöbben keresik
Borsody-rendszer
Hol lehet vívni
Kertai Zalán festmények
Régi vívókönyvek
Gyakran ismételt kérdések
Pézsa Tibor
Máday Norbert
Vívó órák
1091 Budapest, IX. kerület
Üllői út 57.
Hétfő: 19:30-21:00
Szerda: 19:30-21:00
Elérhetőségek
e-mail: info@szablyavivas.hu
telefon: :+36 20 972 2298
© 2024. Magyar Szablyavívó iskola.
Minden jog fenntartva.
- Adatvédelem
- Impresszum