fegyver a kézben
A szablya históriája
A magyar szablyavívás családfája
évszázados történet
A „vitézlő oskolák” kora (XVI-XVII. sz.)
Nemesi udvarházak és vándormesterek kora (XVIII. sz.)
báró Wesselényi Miklós és gróf Széchenyi István kora (a XIX. sz. elejétől, a század derekáig)
Keresztessy József időszaka(XIX. sz. derekától a sz. végéig)
A Bécsújhelyi Katonai Akadémia időszaka
Magyar Királyi Honvéd Vívó és Testnevelő Tanfolyam
Toldi Miklós Honvéd Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet
A háború utáni korszak
A magyar szablya története
évszázados történet
Ívelt pengéjű fegyver. Az egyik legtökéletesebb vágófegyver. Ázsiában alakult ki. Hogy mitől volt jó egy szablya, azt annak görbülete, tömege, súlypontja a penge minősége a markolat tengelye határozta meg. A fegyver szépségére legalább annyira ügyeltek, mint harci képességére. Késői díszszablyáknál a fent említett kritériumokat sokszor figyelmen kívül hagyták, mert nem hadakozásra készültek.
Kialakult az a nézet, hogy a fegyver minél szebben, pompásabban volt díszítve, a tulajdonosát annál kiválóbbnak tekintették. Így a díszszablyák árulkodnak hajdani viselőjének társadalmi és vagyoni helyzetéről is. Sokukat ünnepi alkalomra készítették és a parádézó arisztokrácia (bárok, grófok) viselték pl. V. Ferdinánd 1830. szeptember 27-i koronázásakor Pozsonyban. A szablya a magyar nemesség szimbóluma volt („Fogason függ, rozsda marja…”). Sok esetben legendák lengték körül a híres magyar szablyát.
A szablya egyélű, görbe kard, melynek külső éle ki van élesítve. Hosszúsága 70-90 cm, ebből a penge hossza 60-65 cm-nyi.Belső-Ázsiából és Kínából származik. Európába az ázsiai lovas népekkel került be (könnyű lovassági fegyver), ebben oroszlánrésze volt a magyaroknak.
Előnye, hogy kisebb erő kifejtésével is mélyebb sebeket ejt, mint az egyenes kard. Az íveltség következtében a penge éle kisebb felületen éri a célt, tehát könnyebben behatol, emellett a penge egyidejű húzása is mélyíti a sebet. A hasító mozdulat erejét a markolat ferde kiképzése is növeli, ha a szablyát a harcos csuklóból mozgatja. Előnye továbbá a kisméretű könnyű szablyának, a lóról való alkalmazhatósága. A lovas, fegyverét a ló leggyorsabb mozgása közben is képes különböző irányokba forgatni, vágtában suhintás szerűen az ellenfélre sújtani. A szablya egyedüli hátránya, hogy a vaspáncéllal szemben hatástalan.
A szablya Magyarország területén legelőször a népvándorlás korában tűnt fel. Két változatban fordult elő. Az egyik a szarmata-hun, másik az avar szablya. Állítólag a magyarok kapcsán, a honfoglalás-kori szablyákon jelent meg a fokél. A középkori Magyarországon a szablya használata visszaszorult és inkább a kétélű kardok terjedtek el. Csak a török uralom idején, majd a huszárok fegyvereként vált ismét gyakorivá. Egészen az első világháborúig használták.
A gyorsan fejlődő technika, a lőfegyverek elterjedése tulajdonképpen értelmetlenné tette használatát.
katonavívók
A katonai vívás hazi oktatása
1920-ban a Hadügyminisztérium felállította a Magyar Királyi Honvéd Vívó és Testnevelő Tanfolyamot. A tanfolyam célja az okleveles katonai sporttanárok és sportoktatók képzése, illetve továbbképzése lett volna. A Nemzeti Hadsereg ezen első sportiskolájának parancsnoka Berti László alezredes lett, aki Gellér Alfréddel és Kamilly Frigyessel látott munkához.
Gellér Alfréd a tőrt és párbajtőrt, Kamilly Frigyes a kard szakágat vezette. Az intézmény létrehozása a vesztes háború utáni években rendkívül szűkös körülmények között történt meg. Miután mindhárom vezető hosszú időn keresztül a híres Bécsújhelyi Katonai Vívó és Tornatanári Intézetnél tevékenykedett, szakmai tudásuk rendkívül magas szintű volt. Az intézmény két éven keresztül működött, ez alatt 15 tiszt és 15 altiszt került ki innen.
A Trianoni Békekötés határozatai következtében az intézményt feloszlatták (a Trianoni Békaszerződés 4. fejezetének A111 és 112-es cikkelye alapján, amely a katonai iskolákra, tanintézetekre, társulatokra és egyletekre vonatkozik.
Három év szünet után, Magyar Királyi Toldi Miklós Honvéd Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet néven, a régi szakembergárda egy részével megkezdték, illetve folytatták a munkát.
1925-ben jött létre a mai napig legendás hírű intézmény, a Toldi Miklós Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet, rövidebb nevén a SPOTI. Nagyszerű vívómesterek és vívók egész serege került ki innen működése alatt. Az intézet első parancsnoka Rády József huszár ezredes (1884-1957), aki maga is nagyszerű vívószakember volt. Gellér Alfréd fővívómester a tőrvívás, Borsody László fővívómester a kardvívás szakot vezette.
A mesterképzés két évig tartott, a tanfolyamra hivatásos tiszteket és tiszthelyetteseket küldtek. A rendkívül jól szervezett és kiválóan vezetett SPOTI-nak nagyon sokat köszönhet a magyar vívás. Az igen magas színvonalon oktató vívómesterek, nagy tudású és nagy létszámú további vívómestereket képeztek.
A SPOTI eredeti székhelye az Üllői úti Mária Terézia laktanya Liliom utcai szárnyában volt, eléggé szűkös körülmények között. 1926-ban az intézmény átköltözött a Szabolcs utcába, majd 1932. március 1-én a minden igénynek megfelelő végleges helyére, a IX. kerületi Gubacsi és Timót utca sarkán lévő egykori Laudon aktanyába. Itt már Novakovics Béla volt a parancsnoka.
A hallgatók, tisztek és altisztek, bentlakásos rendszerben végezték a tanfolyamot és rendes órarend szerint ismerkedtek a tantárgyakkal. A SPOTI 1944 szeptemberén kitelepül Balatonlellére. Itt Somfai Elemér volt az intézmény parancsnoka.
Az orosz hadsereg megérkezése után, természetesen a Magyar Királyi Toldi Miklós Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet működése nem indulhatott újra. A mesterek egy része meghalt a háborúban, egy részük hadifogságba került, míg mások külföldre emigráltak.
1945-ben azonban a túlélő mesterek egy része (Berczelly Tibor, Gerevich Aladár, Papp ertalan, Maszlay Lajos), hogy tovább örökítse a magyar katonai kardvívás hagyományait, TOLDI Sport Egyesület néven megkezdte működését a Tildy kormány, hallgatólagos hozzájárulásával.
1948-ban Rákosi Mátyás hatalomra kerülésével az egyesületet feloszlatták. A TOLDI SE-ben oktató mesterek, más sportegyesületben vállaltak vívómesteri illetve vívóedzői munkát, hogy legalább a sportvívás keretei között át tudják menteni a régi tradíciókat. Közülük sokan a Csepeli Vasasba igazolnák át.
Magyar Szablyavívó Iskola
Vívás vidéken és külföldön
Pécs, Szolnok, Debrecen
Székesfehérvár, Kecskemét
Nyíregyháza, Szeged, Miskolc, Magyaróvár
Békéscsaba, Nagykanizsa
Keszthely, Zalaegerszeg
Szentes
LENGYELORSZÁG
ERDÉLY
A legtöbben keresik
Borsody-rendszer
Hol lehet vívni
Kertai Zalán festmények
Régi vívókönyvek
Gyakran ismételt kérdések
Pézsa Tibor
Máday Norbert
Vívó órák
1091 Budapest, IX. kerület
Üllői út 57.
Hétfő: 19:30-21:00
Szerda: 19:30-21:00
Elérhetőségek
e-mail: info@szablyavivas.hu
telefon: :+36 20 972 2298
© 2024. Magyar Szablyavívó iskola.
Minden jog fenntartva.
- Adatvédelem
- Impresszum